SSH İle Apache Derleme ve LiteSpeed Güncelleme – Resimli Anlatım

Merhaba Balyemez.com takipçileri. Bu makalemizde sizlere SSH ile Apache Derleme ve Litespeed Güncelleme işlemini inceleyeceğiz. Tüm adımları size açıklayarak resimli olarak anlatacağım.

SSH üzerinden apache yüklemesi öncelikle herhangi bir paneli olmayan hostingler, whm veya sentos panelden easyapache ile derleme yapamayanlar için kullanılabilir.  Kaldı ki, php’nin bir çok kütüphanesini yükleyebilmek, apache versiyonunu, php versiyonunu değiştirmek için apache’nin derlenmesi gerekmektedir. Derleme sunucudaki apache’nin geçici olarak devre dışı kalmasına neden olduğu için siteleriniz işlem sırasında çalışmayabilir. Bu nedenle en uygun zamanda yapmak da önemlidir.

Apache derlemesi ile yükleyebileceğiniz başlıca php kütüphaneleri

Ioncube

zip

Mbstring

Zend

Gzip

Apache derlemesi yapabilmeniz için root giriş iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Eğer bu izniniz yoksa, işlem yapamazsınız. Eğer root giriş izniniz varsa ssh ile girdikten sonra aşağıdaki kodu yazınız

/scripts/easyapache

Bu kodu ssh ile yazdığınız ve enter’e bastığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Eğer cpanel güncellemesi gerekiyor ise, devam etmeniz durumunda sistem cpanel güncellemesi yapacak ve tekrar sizin komut yazmanızı isteyecektir. Güncellemeden sonra yukarıdaki kodu tekrar yazmalısınız. Eğer yok ise, continue demeniz yeterlidir.

Burada sizin karşınıza gelen apache profilleridir. Genel de default profile kullanıldığı için default seçili iken tab tuşuyla seçim yapabileceğiniz alt menüye geçip “Customize Profile” seçeneği ile devam etmelisiniz. Bu profili düzenlemeye başlayacağınız anlamına gelmektedir.

Bu ekranda apache versiyonunu seçmeniz istenmektedir. Eğer güncelleme yapmıyorsanız, burada en güncel olan seçili gelir, eğer apache versiyon güncellenecekse aşağı ve yukarı oklarla istediğiniz versiyona geldikten sonra boşluk tuşu ile seçip, sonra tab tuşu ile next step’e tıklamanız gerekmektedir.

Bu ekranda ise, size kısa ayarların listesi verilemektedir. Buırada başlıca ekleyebileceğiniz bazı kütüphaneler bulunmaktadır. Eğer sizin eklemek istediğiniz kütüphane bu listede varsa, seçin ve “save and build” (sakla ve yapılandır) ile yapılandırmayı bu aşamada başlatabilirsiniz. Eğer istediğiniz ayar burada değilse, bu durumda “Exhaustive Options List” seçeneğ ile diğer listeye geçiş yapmalısınız.

Diğer ayar listesini görmek istediğinizde karşınıza bu ekran gelecek. Bazı ayarları bu ekranda da göremeyebilirsiniz. Eğer ok tuşu ile aşağıya devam ederseniz, çok daha fazla ayarların olduğunu görebileceksiniz. Örneğin zip eklentisi için ok tuşlarıyla aşağıya doğru ilerlemeniz gerekmektedir.  Yine istediğiniz eklentiyi işaretledikten sonra next step ile devam edebilirsiniz.

İşlemler bittikten sonra Only save ile sadece saklama yapabilirsiniz. Ancak aktif olmasını istiyorsanız Save an build seçeneğini seçerek devam etmeniz gerekmektedir. Böylece hem ayarlarınızı saklayacak hem de apache üzerinde yapılandırmasını yapacaktır.  Sunucularında apache kullanan kullanıcılar için burası son adımdır. İşlem tek bir eklentide bile en az 20 dakika kadar işlem yapacaktır. Tabi bu süre sunucunun o anki yoğunluğuna ve donanımına göre değişecektir.

Apache derlemesi tamamlandığında eğer litespeed kullanıyorsanız, bu güncellemeyi litespeed için de tanımlamanız gerekmektedir. Bunun için WHM/cpanel’e girdikten sonra şu adımları takip etmelisiniz.

 

Yukarıdaki ekrandan önce “Switch to Apache” butonu ile apache’ye geçiş yapmanız akabinder “Build Matching LSPHP” özelliği ile yapılandırmayı litespeed’e match etmelisiniz.  Tüm bunlardan sonra sunucunuzun yapılandırması tamamlanmış demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir